نقد نرم‌افزار طاقچه

نقد نرم‌افزار طاقچه

بررسی جامع کتاب‌خوان طاقچه

کتاب، غذای روح!

طبیعتا قصد نداریم در این پست درباره موضوع مشخص مزایای کتاب‌خوانی و تاثیر مثبت کتاب بر انسان صحبت کنیم. اهمیت کتاب برای همه‌ی ما آشکار است و همه می‌دانند که کتاب باعث تجلی روح و فکر می‌شود پس بحث دوباره درباره این موضوع جز اتلاف وقت، آورده‌ی دیگری نخواهد داشت.

بحث اصلی در‌باره روش‌های کتاب‌خوانی و راه‌های دسترسی به کتاب‌های موردنیاز و مناسب است.

راه‌های مختلفی برای یافتن کتاب وجود دارد؛ کتابخانه‌ها، دستفروش‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و… . تمام روش‌های نام برده شده قدیمی و مهم‌تر از آن وقت‌گیر هستند.

در عصر حاضر که تمام کار‌ها به سمت مجازی و الکترونیکی شدن پیش می‌روند، باید انتظار مجازی شده کتاب‌خوانی را هم داشت. در این پست به بررسی یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن کتاب مناسب و مطالعه‌ی آن پرداخته‌ایم و نکات مثبت و منفی آن را با بررسی یک نرم‌افزار خوب در همین زمینه متذکر می‌شویم : نقد نرم‌افزار طاقچه.

 

طاقچه، کتابخانه مجازی شما:

نقد و بررسی نرم‌افزار طاقچه

با توجه به اینکه افراد در تمام روز از گوشی خود استفاده می‌کنند و آن را در دست دارند، یکی از را‌های دریافت کتاب به‌صورت مجازی، دریافت آن از طریق نرم‌افزار‌های موبایلی است.

دریافت کتاب از این روش علاوه بر آسان و کم‌خرج بودن، همراه بودن کتاب با شما را به‌صورت همیشگی به‌همراه دارد.

یکی از نرم‌افزار‌های کتاب‌خوان خوب که دارای آرشیو مناسبی از کتاب‌های متنی و صوتی است طاقچه نام دارد. این نرم‌افزار که به‌صورت رایگان در مارکت کافه‌بازار قرار دارد، دارای کتاب‌های صوتی و متنی بسیاری می‌باشد. طاقچه کتاب‌ها را با اجازه‌ی ناشران و نویسندگان و با رعایت حقوق کپی‌رایت (بنا بر گفته‌ی سازندگان) به قیمیتی پایین‌تر از نسخه‌ی فیزیکی آن منتشر می‌کند.

یکی از برتری‌های طاقچه، داشتن کتاب‌های مختلف با قیمیت کم و حتی رایگان است، شما می‌توانید کتاب‌هایی نظیر: هری‌پاتر و فرزند نفرین شده(جی.کی.رولینگ)، دیوار(فروغ فرخ‌زاد)، بیشتر کار‌های صادق هدایت و … را به‌صورت رایگان از نرم‌افزار طاقچه دریافت کنید.

 

بررسی قابلیت‌های نرم‌افزار طاقچه

طاقچه کتاب‌ها را به ۳ فرمت در اختیار کاربران قرار می‌دهد: ۱-کتاب به‌صورت پی‌دی‌اف ۲-متن ساده کتاب با فرمت ای‌پاپ(استاندار کتاب‌های الکترونیک) ۳-کتاب گویا

از بین ۳فرمت یاد شده، فرمت ای‌پاپ که فرمت استاندارد کتاب‌های اکترونیک است دارای فراوانی بیشتری است و دارای قابلیت‌هایی نظیر اشتراک‌گذاری متن، هایلایت‌کردن و تنظیمات مختلف فونت و بک‌گراند است که خواند کتاب را آسان و جذاب‌تر می‌کند.

یکی دیگر از برتری‌های طاقچه، آرشیو غنی آن است. طاقچه تمام سعی خود را برای هرچه کاملتر آرشیو خود کرده است و تعداد زیادی از کتاب‌ها مطرح و معروف را در دسترس کاربران قرار داده است.

این نرم‌افزار کتاب‌ها را بر‌اساس گزینه‌هایی چون نام‌نویسنده، ناشر، مترجم و دسته‌ی محتوایی نمایش می دهد و همین موضوع با‌عث راحتی کاربر برای یافتن کتاب موردنظرش می‌شود.

نکته‌ی مثبت دیگر نرم‌افزار طاقچه، پشنهاد‌های روزانه و تخفیف‌های آن است که باعث می‌شود افراد بیشتری به‌خواند کتاب ترغیب شوند و از کتاب مورد‌نظرشان (صوتی با متنی) استفاده کنند.

نقد و بررسی نرم‌افزار طاقچه

یکی از هیجان‌انگیز‌‌ترین و بهترین بخش‌های نرم‌افزار طاقچه بخش کتاب‌گردی است. در این بخش، قسمت بریده‌ها وجود دارد که شامل بخش‌های جذاب یک کتاب است که توسط کابر انتخاب شده است. همانطور که می‌دانید (البته اگر اهل کتاب باشید :دی) بهترین راه برای جذب افراد برای خواندن یک کتاب خاص، خواندن یا نشان دادن یک جمله یا بیت تاثیر‌گذار از آن کتاب است. این بخش که در طاقچه هم وجود دارد شما را با بسیاری از کتاب‌های خوب آشنا خواهد کرد پس توصیه می‌کنیم آن را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید!

جمع‌بندی نکات مثبت نرم‌افزار طاقچه

 

نکات منفی نرم‌افزار طاقچه

آرشیو این کتاب غنی است اما کامل نیست!

جای خالی کتاب‌های زیادی در این نرم‌افزار حس می‌شود. به عنوان مثال فروغ فرخزاد دارای ۵ اثر است طاقچه تنها یکی از آن‌ها را (دیوار) قرار داده است. حتی برخی از کتاب‌های پرفروش سال (قهوه سرد آقای نویسنده و …) که کاربر انتظار حضور آن را در هر کتاب‌فروشی حس می‌کند در طاقچه وجود ندارد. درباره انتشاراتی‌ها نیز همین مورد دیده می‌شود.

یکی از حداقل انتظاراتی که می‌توان از یک کتاب‌خوان داشت، داشتن آرشیو کتاب‌های پر‌وفروش سال در ایران و جهان است که متاسفانه در طاقچه دیده نمی‌شود.

طراحی نرم‌افزار قدیمی است.

سازندگان نرم‌افزار سعی خود را برای طراحی رابط‌کاربری با رنگ و بوی کتاب به‌کار برده اند و تلاش آن‌ها ستودنی است اما این تلاش کافی نبوده است. طراحی نرم‌افزار باید در عین داشتن فضای متناسب با موضوعش، دارای طراحی استاندارد و بروز باشد و طاقچه تغیرباً هیچ‌یک از اصول طراحی جدید را به‌کار نبرده است.

 

نکات منفی این نرم‌افزار کم اما قابل‌توجه هستند!

داشتن تنها ۲ نکته منفی در میان تعداد زیاد ویژگی‌های مثبت چیز زیادی نیست اما این دو نکته‌ی منفی هرکدام به خودی خود بسیار مهم هستند.

چه‌چیزی برای یک نرم‌افزار کتاب‌خوان از آرشیو آن مهم تر است! در یک کلام هیچ چیز. با توجه به این مورد، سازندگان باید تمام تلاش خود را برای کامل کردن آرشیو خود انجام دهند تا رقبای قدرتمندی مانند فیدیبو (که توسط دیجیکالا حمایت می‌شود) نتوانند آن را از میان بردارند.

داشتن طراحی مناسب و جدید دارای اهمیت گزینه‌ی بالایی نیست اما این نکته بسیار مهم است که یک کاربر قبل از هرچیز به ظاهر نرم‌افزار توجه می‌کند و اگر ظاهر جذاب و تاثیر‌گذار نباشد، به سمت نرم‌افزار نخواهد آمد.

 

پایان مقاله‌ی ” نقد نرم‌افزار طاقچه ” / نوشته شده توسط: سعید مقدم

نقد نرم‌افزار طاقچه – نقد نرم‌افزار طاقچه

 

 


کانال تلگرام ژوکر

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از
هرگونه کپی‌برداری از مطالب، تصاویر و قالبِ‌سایت ممنوع است بوده و درصورت مشاهده، با فرد متخلف برخورد خواهد شد. نقشه‌ی سایت